Дом, пълен с деца… Представата за него предизвиква усмивка и цял куп асоциации. Чуват се гласове, навсякъде са разпилените играчки, но неразборията не тревожи никого, а колкото е по-шумно – толкова по-весело. Ухае на вкусни гозби, а хладилникът е пълен с лакомства. В къщи с мама и татко е така.

“Дом, пълен с деца… Представата за него предизвиква усмивка и цял куп асоциации. Чуват се гласове, навсякъде са разпилените играчки, но неразборията не тревожи никого, а колкото е по-шумно – толкова по-весело. Ухае на вкусни гозби, а хладилникът е пълен с лакомства. В къщи с мама и татко е така.

Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи. В него не цари такова оживление и веселба. Хлапетата ни посрещат с любопитство и недоверие. Упътват ни към стаята на директорката. Надничат през цялото време през открехнатата врата и влизат с всякакви въпроси, демонстрират невероятен интерес към всеки новодошъл и желание да бъдат полезни. Вниманието и грижите на персонала на дома са насочени към осигуряване на най-нужното на децата без родители.

“Бихме искали да направим нещо заедно…”, казваме ние. И ни отговарят: “От много неща се нуждаем, наистина. Най-много – от контакти извън къщата.” Това са впечатленията на три момичета - Ралица Колева, 18г., Велислава Дюлгерова, 17г., и Илиана Иванова, 17г., участнички в проекта на Русенската младежка организация „Опора на младите хора”, насочен към децата от дом „Райна Гатева” и финансиран от Фонд „Социална отговорност на Първа инвестиционна банка”.

Усилията на три вида русенски организации – гимназии, младежко сдружение и Дом за деца се обединиявата в полза на обща цел – създаване на условия за съвместно обучение на 20 деца, лишени от родителски грижи и 20 техни връстници от пълноценни семейства. В продължение на общо 4 месеца младежите имат възможност да общуват и да се обучават в неформална среда. Установени са контакти и са привлечени нови партниращи организации: Регионална библиотека “Любен Каравелов”, Регионален исторически музей, Природен парк “Русенски лом”, Регионална инспекция на околната среда и водите.

Сформирани са 4 ученически групи за работа по интереси според  желанията за допълващо обучение на децата от Дом „Райна Гатева" и ученици от Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии (ПГХТБ), Професионална гимназия по икономика, Математическа гимназия и Английска гимназия.

Заниманията по текстообработка, WEB дизайн, цифрова фотография и професионално ориентиране се организират веднъж седмично в сградата на ПГХТБ. Поради силния интерес от страна на участниците в проекта, а и поради факта, че времето, прекарано приятно тече бързо, сбирките се организират в продължение на 10 седмици вместо планираните 4.

Със средства, предоставени от Фонда за Дома са закупени два цифрови фотоапарата и едно комбинирано устройство – принтер, скенер и копирна машина. Така децата от дома вече могат да заснемат важните моменти от живота си и да имат своите детски албуми със снимки.

Подредени са 2 фотографски изложби -  “Моето природно наследство” с 30 фотографи и “Децата в Русе” с 28 фотографии”. За втората изложба са отпечатани и разпространени 200 картички – покани за изложбата. Вместо предвидените 4 дни в началото на юни, тя продължава 24.

Проведено е и обучение в ателие “Професионална реализация”, посветено на подготовка за кандидатстване за работа - подготвяне на автобиография и мотивационно писмо.  В него освен завършващи ученици, включени в проекта, участват и 10 ученици от 9 и 11 клас. Включена е и темата за особеностите в трудовото законодателство, касаещи непълнолетните работници.

Една от дейностите по проекта е разработения и публикуван сайт на децата от дома – http://dom.mladite.com.

„Всичко това се случи някак много бързо, но остави спомени, емоции, нови приятелства и идеи. Сега, поглеждайки назад, си даваме сметка, че именно подкрепата от Фонд “Социална отговорност на Първа инвестиционна банка” ни тласна напред, помогна ни да започнем нови инициативи, отвори пред нас нови възможности”, завършват своя разказ момичетата.

Сподели!