Илияна Николова: Българите често подценяват ползите си от ЕС

Илияна Николова: Българите често подценяват ползите си от ЕС

Изпълнителният директор на ФРГИ и посланик на Европейския стълб на социалните права и Европейската гражданска инициатива говори по БНР за ролята на България в Съюза, гражданското участие в европейските процеси и предложението на президента за референдум относно приемането на еврото.

Акценти от разговора:

🔹 Не си даваме сметка колко ни дава ЕС

Много българи не осъзнават в каква степен животът им е по-добър именно благодарение на членството ни в Европейския съюз. Децата ни учат в престижни университети в Европа като пълноправни граждани. Хиляди българи работят легално в страни от ЕС, а свободното движение на хора, стоки и капитали ни дава достъп до огромен пазар и възможности.

🔹 Най-големият инвеститор в България – българите зад граница

Българите, които работят в ЕС, изпращат милиони евро обратно към семействата си у нас. Това не само поддържа икономиката, но и повишава стандарта на живот на много хора. Това са средства, които пряко влизат в българската икономика – без тежки административни схеми и забавяния.

🔹 Пътуваме свободно, защото можем

Нискотарифните авиолинии не са единствената причина българите да пътуват все повече – истинската причина е, че вече имаме икономическа възможност за това. Свободното придвижване в рамките на ЕС е нещо, което преди беше немислимо.

🔹 Брюксел не е далечен и чужд

Евроскептиците са „по-воклани“ докато вярващите в ЕС не са много съсредоточени да показват ползите от членството на България в ЕС и това е грешка.

🔹 Европейската гражданска инициатива – гласът на хората

По същество това е европейски „референдум“. Ако граждани от поне 7 държави съберат достатъчно подкрепа зад дадена идея, тя може да бъде официално разгледана от Европейската комисия. Това е инструмент за пряко участие в европейската политика – от граждани, за граждани.

🔹 Еврото, ЕС и изборът, който не е нов

Когато президентът се кандидатира, той прие ангажиментите на България – включително приемането на еврото, щом сме готови. Това не е нова идея, а част от договора ни с ЕС.

🔹 Президентът не е външен наблюдател

Той е част от политическата система и институционалната приемственост. Когато е встъпил в длъжност, България вече е заявила, че ще приеме еврото при изпълнение на условията. Това е част от стратегическия курс на страната. Не може да има референдуми за разпадане на ЕС или за връщане към националните валути. ЕС е демокрация, но в рамките на общи, предварително приети правила.

Цялото интервю може да чуете тук.