Виктория и Божидар, които се борят съучениците им да останат в класната стая

Виктория и Божидар, които се борят съучениците им да останат в класната стая

Тя е Виктория. Той – Божидар.

И двамата са дванадесетокласници в СУ „Христо Ботев“, гр. Тутракан. Свързва ги и нещо друго – желанието и решимостта, с която защитават една обща кауза.

Вместо, както повечето им връстници да потънат в трескава подготовка за балове, матури и кандидатстудентски изпити, те се борят за среда, която подкрепя, а не изключва.

Виктория и Божидар са част от групата младежи, които застават пред Общинския съвет в Тутракан и настояват за осигуряване на безплатен обяд за всички ученици. Убедени са, че по този начин ще намалят броя на отпадналите от училище, защото „Има деца, които пропускат уроци, не защото не искат да учат, а защото семействата им не могат да си позволят да им осигурят храна. Не можем да останем безучастни към този проблем“, казва Божидар.

А Виктория допълва: „Да имаме равни права означава никой да не е привилегирован във връзка с цвят на кожа, произход или социален статус, когато става въпрос за образование, изказване на мнение или защитаване на права пред закона.

Убедени, че образованието е право, а не привилегия, Виктория, Божидар и останалите младежи от тяхната група не чакат промяната да се случи, а я създават.

От думите към действията

Само допреди година младите хора дори не са си представяли, че ще застанат пред Общинския съвет и ще защитават кауза, която може да промени живота на десетки техни връстници. Но това, което започва като идея, се превръща в истинска битка – битка за равенство, за достъп до образование, за едно по-добро бъдеще.

Този път не е нито кратък, нито лесен. Но с подкрепата на своя ментор Лидия Светославова от СНЦ „Паралел-Силистра“, които изпълняват инициативата „Демокрация в действие“ по проект „Права и ценности“ младежите успяват да извървят този път и да видят на практика какво е демокрацията в действие. Помага им и тяхната учителка г-жа Радка Трифонова, която непрекъснато ги насърчава да бъдат активни граждани.

Най-големият проблем

Преди да стигнат до решението за безплатен обяд, младите хора са убедени, че трябва да намерят най-наболелия проблем за техните съученици.

Така всичко започва с един въпрос: „Какъв е най-големият проблем за учениците в училище?“. Въпрос, който чрез анкета стига до всички ученици от училището, за да им покаже, че гласът им е важен и чут.

След внимателно обработване на резултатите от анкетата, младежите  стигат до категоричното заключение: Много ученици пропускат уроци или им е трудно да се концентрират, защото не могат да си позволят обяд в училище.

Това не беше просто наша идея – беше реален проблем, който трябваше да решим“, казва Виктория.

Да имаш решение

След проблема идва решението. Младите хора проучват има ли други общини със същия проблем и как се справят с него. Така стигат до извода, че в някои общини вече е въведен моделът безплатен обяд като начин за намаляване на отпадналите от училище и той вече дава положителни резултати.

Младежите положиха много усилия. От една страна да съберат и обобщят анкетите от всички ученици от цялото училище. От друга – вложиха много труд да проучат дали моделът с безплатния обяд се прилага и в други общини“, казва техният ментор Лидия Светославова.

Усилията си заслужават и ги отвеждат към следващата стъпка – да предложат своето решение пред Общинския съвет.

Подготовка за големия ден

Най-голямото предизвикателство е да убедиш другите хора, че има смисъл от техните решения и действия“, казва Виктория и затова заедно с младежите от групата залагат на перфектната подготовка за големия ден – обсъждането на тяхното предложение пред Общинския съвет.

Отново с помощта на СНЦ „Паралел – Силистра“ организират ролеви игри, разиграват различни сценарии и се учат  как да отговарят на трудни въпроси. Разделят се на групи, някои влизат в ролята на „общински съветници“, други на местни скептици, които оспорват идеята. Така се подготвят за всякакви въпроси и реакции.

Срещата с Общинския съвет

Очаквано за младежите, обсъждането не минава гладко. Скептични съветници питат откъде ще дойдат парите. Други членове на Общинския съвет предполагат, че младежите са настроени от враждебни на тях политически сили.

В един момент осъзнах, че всъщност вече не бяхме просто ученици, които говорят пред възрастни. Бяхме граждани, които искат промяна. И те започнаха да ни слушат“, спомня си Виктория.

А Божидар допълва: „Най-голямото и вълнуващо предизвикателство  бе изказването пред Общинския съвет. Там се случват и движат нещата пред толкова хора, които вземат решение за съдбата на обществото.“

Въпреки провокациите, младежите успяват и техният глас, както и гласът на всички техни съученици, е чут.

Промяната в ход: урок по демокрация

След като мина обсъждането, Общинският съвет разгледа възможността за пилотен проект през учебната 2025-2026 година. Обмисля се първоначално той да обхване най-нуждаещите се ученици, а впоследствие да бъде разширен.“, разказва за успеха на младежите Лидия Светославова.

Наред с постигането на  този резултат, Виктория, Божидар и групата младежи, които се борят за безплатен обяд на своите съученици, получават своя първи урок по демокрация.

Преминавайки през целия път, те научиха как функционират демократичните процеси и че, ако имаш кауза и си подготвен, твоят глас може да бъде чут. Това, което постигнаха, не е просто проект – това е урок за цял живот“, допълва Лидия.

Демокрация в действие

Много преди да се заемат с тази смела кауза, Виктория, Божидар и останалите младежи преминават през обучение, което им показва как действат демократичните механизми и как може всеки гражданин да участва активно в решаването на обществени проблеми. Обучението е част от инициативата „Демокрация в действие“ и е базирано на Наръчника „12 въпроса и отговора за местното самоуправление“, също създаден в рамките на инициативата.

Гражданската активност е ключът към промяната. Това е начинът, по който ние, като граждани, можем да влияем на бъдещето си и да защитаваме правата си“, казва Божидар, споделяйки своето разбиране за истинското значение на участие в обществени процеси.

Поглед към бъдещето

Докато чакат идеята им за безплатен обяд да се реализира напрактика, Виктория и Божидар не спират да вярват в силата на активната общност.

След пет години искам да видя Тутракан като по-сплотена, активна общност. Надявам се хората да вярват повече в промяната, а младите да знаят, че гласът им има значение“, казва Виктория.

А Божидар апелира младите хора: „Не чакай някой друг да направи нещо вместо теб. Ако виждаш проблем – действай.