Раздялата между деца и семейства в България – травма, не подкрепа

Раздялата между деца и семейства в България – травма, не подкрепа

Раздялата между децата и техните семейства в България се преживява като болезнено събитие, което носи травма, а не като подкрепа. Вместо да бъде възприемана като защитна мярка, раздялата се усеща от децата и родителите като наказание, което задълбочава трудностите, вместо да ги облекчава.

В краткосрочен план последствията от раздялата са почти изцяло негативни – преобладават емоционални реакции като тревожност, обърканост и чувство за изоставяне, понякога съпроводени и от здравословни проблеми. Загубата на връзката с родителите води до емоционално оттегляне на детето и генерализирано недоверие към възрастните и средата. Това влияе пряко върху поведението му и способността му да се адаптира.

В дългосрочен план се очертават два противоположни сценария. При наличието на личностен ресурс у детето и стабилна среда, то може да се развие като емоционално устойчив човек, способен да изгражда връзки и да се реализира. Но при липсата на такава подкрепа, раздялата води до деградация на личността.

Тези изводи са част от доклада „Раздялата на деца от техните семейства“, базиран на изследване на Коалиция „Детство 2025“ – обединение на 16 неправителствени организации и експерти, работещи за реформа в детската грижа в България.

Целта на изследването е да събере и анализира опита на специалистите, участващи в Коалиция „Детство2025“ по отношение на случаите на раздяла на деца в риск от техните семейства.

В него участват седем организации от Коалицията: „Надежда и домове за децата” – клон България, Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет, Сдружение „Еквилибриум” – гр. Русе, Сдружение „SOS Детски селища България”, Фондация „За нашите деца”, Фондация „Лале“, Фондация „Международна социална служба – България”.

Проучването е направено с активното участие на специалистите от алтернативните услуги в общността, ръководени от тези организации. Във валидирането на изводите от анализа са участвали и широк кръг професионалисти от други алтернативните услуги в страната. Алтернативните услуги, участвали в изследването са Центровете за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), Центровете за обществена подкрепа (ЦОП), Центровете за социална рехабилитация и интеграция (ЦСРИ), приемните семейства от програмите за приемна грижа (ПГ).

Изследване е част от дългосрочните усилия на Коалиция „Детство 2025“ за поставяне във фокуса на внимание и приоритетите в националните и местни социални, образователни и психично-здравни политики на темата за раздялата между деца и техните семейства като сериозен риск за тяхното развитие. Основен акцент в застъпническите инициативи на Коалицията в момента е нуждата от развиване на политики, мерки и практики за ефективна превенция на случаите на раздяла на децата от техните семейства. Целия доклад, можете да прочетете тук.