Училището в полза на учениците

Училището в полза на учениците

Sorry, this entry is only available in Български.

Около всички вълнения покрай първия учебен ден, логично следва въпросът какво всъщност дава българското училище на нашите деца. Успяват ли учители и родители да се обеднят в една обща кауза да подготвят младите хора за времето, когато вече няма да са ученици? Какво се случва с един току-що завършил дванадестокласник, подготвен ли е да продължи образованието, да намери работа и да се справи с предизвикателствата на днешния ден?

ГПЧЕ „Йордан Радичков“ в град Видин е едно от училищата в България, което има за цел да мотивира своите възпитаници да продължат да се развиват след завършване на средното образование. През учебната 2014/2015 година училищното настоятелство на езиковата гимназия кандидатства с проект по програма „Знания за успех“ на Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и SAP Labs България.  Изпратеното предложение напълно съвпада с целите на програмата, а именно създаване на възможности за кариерно ориентиране и развитие и превръщане на училищната библиотека в място, стимулиращо желанието за учене. Настоятелството получава подкрепата на ФРГИ и SAP Labs България и започва усилена работа за превръщането на знанията в успех.

Мисията започва още в  началото на учебната година когато учители, родители и ученици се заемат с ремонта и обновяването на училищната библиотека. Така с общи усилия от зала, пълна с полици за книги и маси за четене, библиотеката се превръща в интерактивно пространство за разговори, споделяне и общуване с книгите. Там учениците откриват нови знания, използват новозакупените лаптопи и преоткриват четенето в нова светлина.  

Срещата с новите технологии мотивира възпитаниците на езиковата гимназия  да вземат участие в дискусията „Традиционната и електронната книга“. Всички дискутиращи са членове на новосъздадения клуб „Активни читатели“ и бързат да споделят впечателнията си от срещите с книгите. Повечето са убедени в предимствата на електронната книга, но има и такива особено сред по-големите, които казват, че предпочитат традиционната книга.

През април близо 30 –те членове на клуб „Активни читатели“ с подкрепата на училищното настоятелство решават да привлекат повече съмишленици сред учениците и организират конкурс за графичен дизайн на корица на книга, посветена на Йорадн Радичков и 45-годишния юбилей на гимназията. Конкурсът стимулира творчеството у учениците и допринася за повишаване на интереса им към четенето.

Мисията продължава, защото успешната реализация изисква да притежаваш не само много знания и да бъдеш отличник, но и умение да използваш тези знания. Затова от настоятелството организират поредица инициативи за осъзнаване на личната социалната роля  и формиране на осъзната способност за целеполагане на учениците. Провеждат обучителен семинар на тема „Знанието като инструмент за изграждане на света“ и дискусия „Стойност и значимост на социалната ми роля“. Повече от 150 ученика от 9 до 12 клас се включват с интерес.  Особено мотивирани са  да презентират своите лични качества, успехи, цели и амбиции и пътищата за тяхното постигане по време на инициативата „Моят жизнен проект“.  Включвайки се в инициативата учениците демонстрират умение за обективна самооценка и поставяне на реалистични цели.

Пътят към успеха започва от знанията, преминава през придобиване на умения за използване на знанията,  чрез осъзнване на силните и слабите страни, но и през успешното представяне пред бъдещи работодатели. Затова от настоятелството организират обучение на всички класни ръководители на 11-те и 12-те класове от езиковата гимназия за това, как да бъдат максимално полезни на възпитаниците си при кариерното ориентиране и развитие. След това включват и самите ученици в практическо обучение, където им показват как да създадат впечатляващи  CV и мотивационно писмо и как да се представят успешно по време на интервю за работа. Благодарение на програма „Знания за успех“  учениците се срещат с представители на 5 висши учебни заведния, които  спомагат за повищаване на информираността за избор на специалност в университета. Възпитаниците на езиковата гимназия се запозват и с вече доказали се в своята сфера професионалисти в лицето на Христо Райков от SAP Labs България и Татяна Ваксберг от Дойче веле. Освен срещите и обученията, учениците имат възможност да отправят всички въпроси, касаещи кариерното им развитие в създадения Кариерен център към училището.

Благодарение на различните дейности по проекта, реализиран по програма „Знания за успех“ на ФРГИ и SAP Labs България 300 ученици от 9 до 12 клас от видинската езикова гимназия, изградиха знания и умения, необходими за тяхното развитие в бъдеще, формираха активно гражданско съзание и преоткриха училищната библиотека като място за срещи, дискусии и обучение.  Всичко това показва, че у нас има училища като ГПЧЕ „Йордан Радичков“ във Видин, които се грижат за бъдещото развитие за учениците и програми като „Знания за успех“ на ФРГИ и SAP Labs България, които подкрепят такива училища.