Първа инвестиционна банка е частна банка, нареждаща се между 10 най-добри в България и единствената в този списък, която е изцяло българска собственост.
Първа инвестиционна банка е частна банка, нареждаща се между 10 най-добри в България и единствената в този списък, която е изцяло българска собственост.
Корпоративната филантропия може да се случва и в България. Това твърдение се доказва от Фонд „Социална отговорност на Първа инвестиционна банк”чрез която ПИБ доказва две важни тези: българският бизнес сектор е наясно със социалната си отговорност и бизнесът и НПО секторът могат да обединят усилия в за постигане на устойчиви резултати от даренията или социалните си инвестиции.
ПИБ е първата българска компания, не само във финаянсовата сфера, която създава специален фонд за подкрепа на социални дейности, който е част от единната стратегия на банката за инвестиции в обществото.
Оказването на подкрепа на деца и тийнейджъри от социалните инситуции винаги е било приоритетна област за банката. „Много добри каузи се нуждаят от подкрепа, трудно е да се избира измежду тях. Въпреки това, ние взехме решение и насочихме усилията си в една посока.” - Мая Георгиева, Изпълнителен директор на ПИБ.
Ръководството на банката дълго време обмисля въпроса за ефективността и резултатността на подкрепата, оказвана на институциите за деца. Така с подкрепата на ФРГИ се взима решение да се промени подхода на работа и да се потърси устойчивост на решенията на важните за децата от институциите проблеми. Така през 2004 година е създаден първият корпоративен дарителски фонд, управляван от НПО в България. Учредяването му е пробив и прецедент в отношенията, съществуващи между бизнеса и НПО сектора. Това е първият случай, в който компания от 100-те най-големи в страната компания поверява управлението на фонд на организация с нестопанска цел. Средствата на банката се разпределят, чрез отворен конкурс за кандидатстване, в условията на съревнование между кандидатите, като така се гарантира качеството и устойчивостта на намесата. Фондът продължава да подкрепя каузата избрана от Банката, по-точно, децата в институциите. Съществената промяна за Банката, освен работата с ФРГИ, е и новият получател на дарението. ПИБ спира да дарява на самите домове, като юридически лица и чрез Фондът започва да инвестира в децата. Като добавена стойност тези инвестиции дават възможност на хора от местната общност да се включат в процеса на развитие на децата, нещо, което не се е случвало до този момент.
От 2004 до 2010 са обявени шест конкурса за финансиране. Получени са повече от 450 кандидатури от цяла България. Фондът е подкрепил около 50 проекта с повече от 200 000 лева. Всички финансирани проекти са предоставяли възможности за така-наречената „ре-социализация” на децата, като се започне от цъздаване на умения за комуникация, развиване на конкретни компетенции, професионално обучение. Основнат цел на тези проекти е била създаване на жизнени умения и професионални компетенции за независим живот след напускане на институцията.
Чрез постигнатите резултати Фондът доказва, че малките, но умело разработени и стратегически насочени дарения могат да постигнат реално и измеримо въздействие върху живота на децата в институциите. Стотици момчета и момичета, участвали в проектите през годините са получили професионална квалификация, намерили работа, повишили са самочувствието си и увереността в собствените сили и са получили възможности, които рядко са достъпни за децата от институциите. В същото време Фондът е повишил интереса на местните общности към тези институции и членове на същите тези общности са се ангажирали с въпросите за развитието на децата, което дава устойчивост на тези инвестицииsдори и след края на проекта, финансиран от ПИБ.