Днес, на 9 януари 2025 г.,  Лидл България обяви кои са проектите, които ще получат финансиране в рамките на седмото издание на най-голямата социално отговорна инициатива „Ти и Lidl за нашето утре“. Те са 40 на брой и ще бъдат подкрепени с общ фонд от 370 000 лв.

Одобрените проекти ще се реализират до края на 2025 г. и имат за цел да достигнат до близо 2 млн. души в 20 населени места из цялата страна. В 10 от тях за първи път има проекти, финансирани от програмата, като така обхватът на въздействие продължава да расте. Сред тях са Сандански, Трявна, с. Белащица (област Пловдив), к.к. Слънчев бряг (област Бургас), с. Бенковски (област Кърджали), с. Дългач (област Търговище), с. Илинденци (област Благоевград), с. Оряховица, с. Негушево (област София) и с. Яворово (област Стара Загора).

 (от ляво надясно): Мария Черешева, председател на УС на Асоциацията на Европейските журналисти – България; Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Българския дарителски форум; Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл
(от ляво надясно): Мария Черешева, председател на УС на Асоциацията на Европейските журналисти – България; Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Българския дарителски форум; Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл

В началото на годината чрез това събитие си пожелаваме духът на доброто да завладява повече умове и сърца. Радваме се, че примерът, който „Ти и Lidl за нашето утре” дава вече седем години, се оказа заразителен и за други компании. Няма нищо по-хубаво от това да се множи желанието да обединяваме усилия за реализация на добрите каузи, които подпомагат и развиват общностите в България“, каза Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България.

Проектите са разпределени в пет тематични категории:

  • #BeLocal – осем проекта се фокусират върху съхраняването и популяризирането на културното наследство и местните традиции. Сред тях има проект, който ще обучава децата как да съхраняват традициите в овощарството. Друг ще насърчава четенето в най-ранна детска възраст, а трети ще разказва истории от старите къщи на Стара Загора, за да разкрие богатата история на града.
  • #BeFair – шест граждански идеи подпомагат социалното включване и подкрепата на уязвими групи. Сред тях има проект, свързан с осигуряване на професионални умения на младежи с увреждания чрез обучение в кулинарията; проект, целящ да предостави възможност за интеграция на една от най-уязвимите групи — непридружените деца бежанци, чрез използване на фотографията и др.
  • #BeActive – девет инициативи ще насърчават активния начин на живот и гражданския активизъм. Сред тях е идея за стимулиране на физическата активност на хора над 65 години; проект, който ще информира жените на средна възраст за здравните рискове свързани с менопаузата и ще подобри начина им на живот; инициатива, която ще провокира гражданска активност на учениците в села в община Хасково.
  • #BeGreen – десет проекта ще насърчават устойчиви екологични практики, рециклиране и съхраняване на биоразнообразието. Сред тях е проект, свързан с въвеждане на устойчив метод на залесяване и възстановяване на ерозиралите хълмове около селата в района. Друг ще насочи общественото внимание върху проблемите, свързани с екологията и биоразнообразието на Черно море.
  • #BeVocal – седем медийни и журналистически идеи ще развиват критичното мислене и ще повишават осведомеността по важни обществени теми. Сред тях е проект, свързан с подготовката на журналистически материали за опазването на Черно море и околната среда. Друга идея ще информира за необходимостта от въвеждане на самостоятелна система от здравно образование сред децата и подрастващите у нас.

В различните категории тази година се открояват младежките проекти, които насърчават доброволчеството, екологичното образование и социалната ангажираност. Сред тях е проект, свързан с производство на восъчни кърпи като алтернатива на пластмасовите опаковки; създаване на платформа, която да предостави лесен достъп до информация за театрални постановки и културни събития, както и възможност за обмен на мнения и рецензии и др.

Тази година в инициативата ще се включи и т.нар. „Детектив на доброто“, който ще проследява проектите по време на тяхното изпълнение и ще се среща с хората, които ги реализират. Ролята на „Детектив на доброто“ е поверена на Георги Ненов, създател на подкаста „Свръхчовекът“.

Повече за най-голямата социално отговорна програма на Лидл България може да откриете тук, а кои са одобрените проекти може да видите тук.

За „Ти и Lidl за нашето утре“

Най-голямата социално отговорна инициативата на Лидл България „Ти и Lidl за по-добър живот“ се провежда от 2017 година насам в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум. През 2023 г. инициативата се трансформира в „Ти и Lidl за нашето утре“. Целта е тя да бъде синхронизирана с усилията на Лидл България в областта на устойчивото развитие, както и да бъде адаптирана към съвременните нужди на обществото ни. Като партньор на инициативата се присъединява и Асоциацията на европейските журналисти – България. С новото, седмо издание, общо финансираните граждански идеи ще са 195 с общ фонд от близо 1 650 000 лв. Тези проекти оказват положителен ефект в живота на близо 3 милиона българи. Въздействието им в общностите по места с времето продължава да нараства, а броят на бенефициентите да се увеличава.

Сподели!