На 1 декември отбелязваме 15-та годишнина от влизането в сила на Договора от Лисабон, който позволява по-голямо участие на гражданите в политическия живот на ЕС.

Европейската гражданска инициатива – мощен инструмент за гражданско участие

Днес всеки гражданин на страна-членка на Съюза може да предлага законодателни промени на Европейската комисия. Това се случва благодарение на Европейската гражданска инициатива. С минимално изискване от 1 милион подписа от поне седем страни членки, инициативата се превърна в мощен инструмент за гражданска активност.

Началото на Европейската гражданска инициатива се поставя с Договора от Лисабон от 1 декември 2009 г. През последните 15 години повече от 100 граждански инициативи са мобилизирали над 20 милиона подписа, поставяйки важни теми на дневен ред – от опазване на околната среда до защита на основните човешки права.

Какво друго промени Договорът от Лисабон

Една от най-значимите иновации, въведени с Договора, е засилената роля на Европейския парламент. За първи път той получи право да назначава председателя на Европейската комисия въз основа на резултатите от изборите за Европейски парламент – символ на демократичния принцип, че волята на гражданите на ЕС трябва да бъде водеща.

Парламентът също така стана равноправен партньор със Съвета на ЕС при вземането на решения в ключови области като бюджета на ЕС, селскостопанската политика, правосъдието и вътрешните работи. Това укрепи демократичния характер на институциите на ЕС и даде на гражданите по-пряко влияние върху законодателния процес.

Кратка история на Договора от Лисабон

През 2007 г. Европейският съюз предприема важна стъпка към реформиране на своите институции и процеси. Началото е поставено на 23 юли 2007 г., когато в Лисабон се открива Междуправителствената конференция за съставяне на Европейски договор за реформа. В нея взимат участие ключови представители на Европейския парламент, сред които Елмар Брок, Енрике Барон Креспо и Андрю Дъф.

След месеци на преговори и работа, текстът на договора е одобрен на заседание на държавните и правителствени ръководители, проведено на 18-19 октомври 2007 г. в Лисабон. Това решение е последвано от официалното подписване на Договора от Лисабон на 13 декември 2007 г.

Церемонията по подписването се провежда в присъствието на председателя на Европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг, който играе ключова роля в подчертаването на значението на демокрацията и основните права в ЕС. Подписването идва след историческото обявяване на Хартата на основните права на ЕС от председателите на Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета.

Договорът влиза в сила на 1 декември 2009 г. и поставя основите за по-ефективен, прозрачен и демократичен Европейски съюз.

Как да отбележим 15-та годишнина от влизането в силна на Договора от Лисабон

Най-лесният начин да отбележите годишнината от правото на гражданско участие в политиките на ЕС е като упражните това право. Добавете своя подпис към отворените граждански инициативи, публикувани на страницата на Европейската гражданска инициатива.

Сподели!