Миналият петък, 15 октомври 2021 г., се проведе финална среща между партньорите по проект „MiraGЕ”. Срещата се осъществи в Центъра за социални иновации в град Никозия, Кипър. Участниците имаха възможност да изберат да се включат дистанционно през платформата ZOOM, поради хибридния формат на срещата, целящ превенция срещу разпространение на заразата от COVID-19.
По време на срещата партньорите обсъдиха последните дейности, които остава да бъдат завършени преди крайния срок на проекта и споделиха помежду си какви добри практики и поуки са извлекли от обучението, проведено в рамките на проекта. Пред своите чуждестранни колеги те разказаха какво са установили, че работи добре и какво се нуждае от преосмисляне при работата в бъдещи инициативи.
Повдигната бе и темата за въздействието на пандемията Covid-19, по-специално върху формата на обучение: повечето партньори, поради ограниченията от последните месеци, са прехвърлили обученията от лице на лице, към онлайн среда. Всички партньори изразиха удовлетворението си от крайните резултати. Онлайн форматът в някои случаи дори е дал възможност за максимизиране на участието, предоставяйки възможност за посещаване на курсовете без географски ограничения.
По отношение на обучението на работодателите, необходимостта от разбиване на стереотипите бе подчертана от няколко партньори, заедно с важността от показване на добри практики за управление на разнообразието. Партньорите се съгласиха, че резултатите от проекта могат да бъдат използвани за застъпничество за правата на мигрантите.
В края на срещата партньорите споделиха своите лични впечатления от работата по “MiraGЕ” и дискутираха възможността за реализиране на съвместни дейности и в за в бъдеще.
„Проектът MIraGE сближи партньори с различен опит от 8 страни-членки на ЕС и допринесе за споделяне на иновативни практики, които помагат за интеграцията на мигрантите на пазара на труда. Наред с обучения за мигранти, проектът включваше и обучения за бизнеси и за работодатели от публичния сектор, което беше само по себе си иновация в някои от страните (като България например) и допринесе за повишаване на информираността им както за правни аспекти, така и за психологическите и културни аспекти на интеграцията“ – сподели Моника Писанкънева, Програмен директор във Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и представляващ българската страна в проекта.
Проект „MiraGE“ има за цел да улесни безпроблемния достъп и интеграция на лицата от трети страни, търсещи работа на пазара на труда на страните домакини от ЕС. MIraGE е тригодишен проект, съфинансиран от ЕС (Фонда на ЕС за убежище, миграция и интеграция), реализиран от 12 партньорски организации от 8 Европейски държави (България, Швеция, Италия, Франция, Австрия, Кипът, Румъния, Унгария).