Валентина Боева: Понякога е нужно малко за да се задвижи механизмът на промяната
Казвам се Валентина Боева и съм част от училищно настоятелство „Заедно за децата“ към СОУ „Бачо Киро“, град Павликени. Фондация „Работилница за граждански инициативи“ ни подкепи да запазим живи традициите на нашия край, предавайки ги на младите хора. Тази подкрепа обаче беше само началото.
Всъщност понякога само малко е необходимо за да се задвижи механизмът на промяната . „Работилница за граждански инициативи“ се оказа за нас това нещо - двигател за последващи инициативи, реализирани от нашето настоятелство.
Началото беше проект „Фолклорът – мост между поколенията“ по програма „Живо наследство“. Благодарение на него срещнахме младите хора – ученици от СОУ „Бачо Киро” град Павликени и възрастните хора – самодейци и читалищни дейци в едни от най-оживените в културно отношение населени места в павликенския край. Възрастните хора разказаха на учениците как са живяли преди, какви са били техните празници и обичаи. Уеници гостувахав селата около града за да наблюдават какви са традициите на нашия край. Всичко научено младите хора представиха по време на инициативата „Павликенски извори”.
Благодарение на проекта ние успяхме да привлечем множество малки дарители, който подкрепиха дейностите от една страна, а от друга подпомогнаха закупуването на традиционни костюми за младите хора. Успяхме да намерим подкрепа за различни събития: обогатяване на материално-техническата база, консумативи, абонамент за училищната библиотека, културни и спортни дейности – патронен празник на гимназията, чествания на празници, награди за завършващи ученици и много други. Училищно настоятелство „Заедно за децата” подкрепя всички дейности и проекти на СОУ „Бачо Киро“, град Павликени. Целите, които си поставя винаги са насочени към обучение, възпитание и просперитет на учениците, както и на тяхното израстване като образовани и културни граждани.
Към днешна дата благодарение на подкрепата на „Работилница за граждански инициативи“ настоятелството провежда системна и целенасочена политика за усвояване на местни обичаи и народни танци. Кампанията за набиране на средства обхващат поне две последователни години и са насочени преди всичко за възраждане и съхраняване на местните културни обичаи. Основна цел е да бъдат развити творческите способности на учениците, да бъде осмислено свободното им време и чрез повишаване интереса им към българските народни танци, да бъдат приобщени към училищния живот.
Работим активно с местната общност за привличане на съмишленици и затова смятаме, че успяхме да повлияем на дарителските нагласи на местно ниво. Разчитаме на обществената подкрепа, която е и доказателство за промяната в нагласите на обществото към младите хора с интереси в областта на културата. Натрупаният опит на бизнеса да помага на младежите, участници в инициативите на Училищното настоятелство „Заедно за децата” им даде възможност да се включат в дейностите и в работата по нови инициативи. Самостоятелно това се случи като бе учредена стипендия за даровити ученици – ЕТ „Марияна Добрева”, а съвместно с други структури на младите хора - подпомагане на дейностите на Ученически съвет. Установи се и се разви сътрудничество и партньорство и с други организации от региона – агробизнеса, читалища, клубове и други.
Ние имаме амбицията да разпространим опита на настоятелството съвместно с подкрепата на Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и в други малки градчета и училища.
Автор: Валентина Боева, УН „Заедно за децата“, град Павликени
Историята е част от кампанията #15историиЗаУспеха, създадена по случай #15годиниФРГИ.От създаването си до сега ФРГИ е подкрепила над 1 100 организации, като средствата за тяхното финансиране надвишават 5,5 милиона лева. Към тях малко над 2,5 милиона лева са привлечени от местни дарители. #15историиЗаУспеха има за цел да покаже какво стои зад тези цифри.