Дата: 01 Oct 2012, 00:00

През последното десетилетие сме свидетели на повишаване на интереса както на граждани, така и на фирми към различни дарителски каузи. Филантропията в България се възражда като израз на солидарност, но ефектът от нея все още е трудно да се измери. Преобладаващата част от дарителите подкрепят хуманитарни каузи, най-вече животоспасяващо лечение на деца и млади хора, което не се покрива от държавата. Повечето от нас даряват реактивно, без стратегия, единствено при наличие на отправена молба за дарение. Проектите за развитие, подкрепени изцяло с дарителски средства са малко на брой и като мащаб отстъпват значително на големите проекти, финансирани с Европейските финансови механизми. В допълнение към това, дарителството за местни каузи често запълва дупки в общинските бюджети, особено в по-малките общини, където властите с готовност си партнират с обществени фондации, ако каузата влиза в приоритетите за местно развитие и особено ако ангажираната с фондонабиране организация успее да привлече външен ресурс за съфинансиране на проектите от общинския план.   

Един друг поглед към филантропията, който все още не е твърде популярен у нас, поставя фокуса върху индивидуалната инициатива и обединяването на съмишленици за финансиране на проекти за развитие, които не дублират основните социални приоритети, отговорност на държавата. Филантропията осигурява гъвкав ресурс за финансиране на непопулярни и иновативни проекти, които стимулират прогреса, създават нови модели на мислене и подобряват отношенията в общността и обществото като цяло. Защото едно общество се променя, когато в него съществуват източници на подкрепа за различни и често взаимно-противоречиви гледни точки към развитието.  

Без да отрича важността на проекти, в които местни дарители се обединяват за реновиране на квартални детски площадки или еднодневно пролетно почистване на обществени терени, ФРГИ задава въпроса къде свършва ролята на държавата/местната власт и къде започва ангажимента на гражданското общество в полето на местното дарителство. Конференцията „Местното дарителство – наливаме ли от пусто в празно?” ще създаде условия за дебат между представители на централната и местната власти, лидери на бизнес асоциации, крупни индивидуални дарители и обществени фондации, които обединяват разнообразни местни дарители относно това какъв тип взаимодействие между тях като фактори за развитието на филантропията е полезно и носи най-голям социален ефект в българския контекст. В допълнение, конференцията ще представи иновативни модели за трайно ангажиране на граждани в полето на стратегическата филантропия като например „дарителски кръг” и ще запознае широката публика с модела „обществени фондации”, които работят за развитие на местното дарителство в над 10 населени места у нас. 

Събитието ще се състои на 2 октомври 2012 в зала "Сердика" на Гранд Хотел София от 9:30. Входът до събитието е свободен, но след предварителна регистрация чрез е-мейл. В случай че желаете да присъствате, моля изпратете името, организацията и информация за контакт на wcif@wcif-bg.org до 26 септември 2012.

Очаквайте скоро програмата на събитието!

Сподели!