ФРГИ обявява конкурс за финансиране на проекти, които повишават толерантността към различията в обществото и съдействат за създаване на обществената нетърпимост към езика и действията на омраза към определени малцинства.
Подкрепете ни чрез дарение
Конкурс за финансиране на проекти за повишаване на толерантността
ФРГИ обявява конкурс за финансиране на проекти, които повишават толерантността към различията в обществото и съдействат за създаване на обществената нетърпимост към езика и действията на омраза към определени малцинства. Приоритетно ще се подкрепят проекти, които предвиждат активно гражданско участие.
Понятието „толерантност” стана неизменна част от съвременния език, но често не си даваме сметка, че толерантността е активна гражданска позиция, а не просто пасивно приемане на различията. Да бъдеш толерантен означава активно да отстояваш универсални човешки права и свободи, да не оставаш безучастен към проявите на дискриминация и насилие, породени от омраза и нетолерантност към определени групи в обществото.
У нас зачестиха случаи на престъпления от омраза, извършени от радикализирани групи, които не приемат правото на други хора да отстояват своите убеждения и да живеят интегрирано, съхранявайки своята индивидуалност. Тези случаи невинаги са представени адекватно от масмедиите. Често се говори за „сблъсък” между враждуващи групи, а всъщност става дума за „нападение” на една група над друга. В същото време обичаме да казваме, че българите са един много толерантен народ. Противоречието между толерантност на думи и гражданска пасивност към действията, продиктувани от омраза улеснява неадекватното третиране на тези престъпления от страна на отговорните органи.
Чрез настоящия конкурс бихме искали да стимулираме гражданската активност за противодействие на нетолерантността, дискриминацията и насилието, продиктувано от омраза. Ще се финансират проекти на граждански организации (НПО) и неформални групи. Проектите трябва да бъдат изпълнени до края на 2011.
Примерни дейности:
онлайн кампании, дискусии, форуми, използване на изкуството като инструмент за създаване на нагласи, гражданско образование, публични събития и др.
Кой може да кандидатства?
За финансиране могат да кандидатстват групи от граждани, настоятелства, клубове, читалища, сдружения, фондации или други граждански структури. Не могат да кандидатстват фирми и индивидуални граждани, структури на местната власт, включително общини, кметствa,общински училища, държавни институции и организации.
Една организация/гражданска група може да кандидатства само с едно проектно предложение. Допустими кандидати са организациите или гражданските групи, които отговарят на всички посочени по-долу формални критерии:
а) Кандидатстващите организации или граждански групи трябва да бъдат неправителствени, нестопански, неполитически и нерелигиозни.
б) Кандидатите са официално регистрирани неправителствени организации и читалища, както и граждански групи, нерегистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел. От нерегистрираните групи се изисква да посочат име и адрес на регистрирана организация, която може да служи за партньор-посредник и да администрира средства от тяхно име и в тяхна полза. За партньора-посредник се прилагат същите критерии за допустимост като за кандидатстваща организация.
Финансиране
Максималният размер на безвъзмездното финансиране на един проект от страна на ФРГИ е 1500 лева.
Кандидатите е необходимо да осигурят най-малко 20% съфинансиране на общите разходи по проекта. Собственият принос може да бъде в натура (доброволен труд, материали, офис оборудване, техника и др.) и финансов (пари в брой, привлечени от местната общност). Съотношение между собствения принос в натура и в пари в брой трябва да бъде 50:50%.
Начин на кандидатстване
Формуляр за кандидатстване, приложения и подкрепящи документи
Проектното предложение се състои от Формуляр за кандидатстване. Важно е в него да се съдържа цялата необходима информация, отнасяща се до проекта. Моля, използвайте полетата под съответните точки във формуляра, за да впишете необходимата информация.
Моля, спазвайте изискванията за оформяне на предложението:
- текстовият файл трябва да бъде попълнен в Word 2003 или по-ниска версия;
- използвайте шрифт Times New Roman, размер 11;
- резюме на проекта – до 1 стр.;
- пълно описание на проекта – до 5стр.;
- бюджет на проекта – попълнена таблица;
- обосновка на бюджета – до 1 стр.
Резюмето на проекта трябва да дава ясна представа за предвидената инициатива. Конкретна информация за целите, очакваните количествени и качествени резултати, преките ползватели, участниците в различните дейности, източниците на собствения принос.
Обосновката на бюджета не може да е в есеистична форма, описваща необходимостта от конкретен разход. Обосновката трябва ясно да показва количествата и цената на определен разход, както и да дава представа за смисъла на този разход за проекта.
Изтеглете Формуляр за кандидатстване.
Формулярът за кандидатстване се изпраща като прикачен текстови файл на ел. поща: konkurs@wcif-bg.org
Няма да се разглеждат проектни предложения, изпратени по друг начин или на друг електронен адрес.
Няма да се разглеждат предложения, които не дават представа за изпращача –организация или физическо лице, тоест предложения, които са от анонимни електронни адреси (електронни адреси с имена на литературни, филмови или други герои, имена на исторически личности, измислени чуждестранни имена, имена на градове и др.).
При получаването на формуляра, ФРГИ изпраща автоматичен отговор, че електронното писмо е получено. ФРГИ не носи отговорност за файлове, които не се четат, не могат да бъдат отворени или пък не са получени в пощенската кутия на конкурса по някакви технически причини. ФРГИ публикува и списък с всички постъпили предложения до 2 дни след крайния срок на конкурса. ФРГИ не отговаря на телефонни запитвания за това дали определено предложение е получено.
След одобрение и преди подписване на договор за безвъзмездно финансиране, кандидатът трябва да представи следните подкрепящи документи:
а) Копие от съдебното решение за регистрация
б) Устав на организацията
в) Копие от Отчета за приходите и разходите за 2010 г.
Оценка на проектните предложения:
Оценката и изборът на проектните предложения става на два етапа:
Първи етап: Оценка за съответствие с формалните изисквания на конкурса
Проектни предложения, които не отговарят на формалните изисквания (Word 2003 или по-ниска версия; шрифт Times New Roman, размер 11; резюме на проекта – до 1 стр.; пълно описание на проекта – до 5стр.; бюджет на проекта – търсена сума до 1500 лева и най-малко 20% от общия бюджет собствен принос и 50% от собствения принос е осигурен в брой; обосновка на бюджета – до 1 стр.; допустимост на кандидата, електронен адрес, който да дава представа за изпращача-организацията или пък нейн представител) се отхвърлят и не подлежат на качествена оценка.
Втори етап: Качествена оценка
1) Групата на съветниците на ФРГИ разглежда и обсъжда постъпилите кандидатури и дава своите препоръки за финансиране на инициативи с потенциал.
3) Среща с представител на ФРГИ с представителите на организациите, чиито инициативи според Групата на съветниците имат потенциал за финансиране
2) Настоятелството на ФРГИ взима окончателното решение за финанасиране.
Проектните предложения се разглеждат от Групата на съветниците на ФРГИ, като критериите за оценка и класиране на проектите са:
а) Съответствие на проекта с целите и приоритетите на Фонд „Толерантност”;
б) Яснота и взаимовръзка между целите, дейностите и очакваните резултати по проекта;
в) Включване и директна работа с различни групи в дадена географска общност – малцинства и мнозинство;
г) Възможност за публичност на предвидените дейности;
д) Ангажираност на общността в дейностите по инициативата – оценката ще бъде на база на предоставената информация за очакваното участие на общността в изпълнението на проекта, както и поетите партньорски ангажименти;
е) Цялост на предвидените дейности в рамките на финансирането по този фонд;
ж) Реалистичност на бюджета и на привлечения принос от организацията-изпълнител и партньорите й;
з) Включване на млади хора в предвидените дейности;
и) Капацитет на организацията и участниците в екипа за изпълнение на предложения проект на база на досегашния им опит;
Поканата за среща с представител на ФРГИ на определени организации не означава, че организацията ще получи финансиране. ФРГИ не дава мотиви за отказ от финансиране. Организациите, представят предложенията си в конкурса доброволно и не могат да имат каквито и да било искания за компенсации по отношение на участието им в конкурса. ФРГИ не отговаря на каквито и да било анонимни запитвания, коментари, бележки и др. ФРГИ не публикува имената на членовете на Групата на съветниците, с оглед избягване на конфликти и натиск.
ФРГИ не предоставя консултации по качеството на определени инициативи.
ФРГИ предоставя коннсултации само и единствено по отношение на техническите изисквания на конкурса. Консултации могат да се получат по телефон и по електронна поща.
Срок за подаване на предложенията: 30 май 2011 г.
Обявяване на резултатите – 25 юни 2011 г.
Подписване на договори и начало на изпълнение на проектите – 1.07.2011 г.